A 5-pound box of raspberries costs $27.20. What is the price per ounce?
$

Answers

x = 17

step-by-step explanation:

1st step: isolate x.

24 - 3x = -27

-24         -24

-3x   =   -51

2nd step: divide.

-3x     =   -51

  3             3

  x       =     17

hope this

answer: 40.95

step-by-step explanation:

$0.34 per ounce

Step-by-step explanation:

A 5 pound box can be changed to ounces. There are 16 ounces in a pound. So we have 5 groups of 16.

5 × 16 is 80 ounces.

There are 80 ounces in 5lbs.

To get a price per ounces, divide.

dollars/ounces

= 27.20/80

= 0.34 dollars/oz.

This is 34cents per ounce.



Do you know the answer?

Other questions on the subject: Mathematics

Mathematics, 21.06.2019, zoeyanai1
13.25step-by-step explanation: the company held 13.25 fluid ounces. first, i changed them 53 into a fraction(so i can divide it), then i turned 25% into a fraction(1/4), and my fra...Read More
1 more answers
Mathematics, 21.06.2019, jjmarie612
brandon has 4344 video games.   step-by-step explanation7373 - 2929 = 4344 pls let me know if it was correct...Read More
1 more answers
The question is kind of confusing. if it's asking how many variations of answers can you give. then do 4^5 for your answer.this would be something like the first question could be...Read More
1 more answers
Mathematics, 21.06.2019, angie249
start with a line segment pq that we will copy. mark a point r that will be one endpoint of the new line segment. set the compasses' point on the point p of the line segment to be...Read More
2 more answers