Store A= with discount it is 40.50 (45 x 0.10 and then subtract the answer from 45) and with tax it is 42.93 (40.5 x 0.06 and then add the answer to 40.5). so she doesn't have enough money for that one.

Store B= with coupon it is 36.00 (46-10). with tax it is 38.16 (36 x 0.06 and then add the answer to 36). She has enough money for this one.

40-38.16= 1.84 left over

that seems right to me

Store B= with coupon it is 36.00 (46-10). with tax it is 38.16 (36 x 0.06 and then add the answer to 36). She has enough money for this one.

40-38.16= 1.84 left over

that seems right to me

Store A= 45 x .10 = 4.5 45 - 4.5 = 40.5 40.5 x .06 = 2.43 40.5 + 2.43 = 42.93 nowStore B = 46 - 10 = 36 36 x .06 = 2.16 36 + 2.16 = 38.16so 40-38.6 that will be 1.84so correct option is B hope it helps

Shona can afford the rug in store B. She will have $1.84 left over.

hope this helped! and please mark me as brainliest if you don't mind :)

hope this helped! and please mark me as brainliest if you don't mind :)

Shona should purchase the rug from Store B with $33.84.

She will have $6.16 left.

Workings:

Store A $

Tag price 45.00

Less: 10% Discount (4.50)

40.50

Add sales tax @6% of 40.50 2.43

42.93

Store B $

Tag price 46.00

Less: $10 Coupon (10.00)

36.00

Add sales tax @6% of 36.00 (2.16)

33.84

Explanation:

Discount for Store A : [email protected]% =$4.50

Bulget-amount to spend $40.

Amount to pay $33.84

Amount left =$40-$33.84 =$6.16

Shawna buys her rug at STORE B and she has $1.84 left over after purchasing her rug.

Step-by-step explanation:

Store a

Store a sells their rug for $45

Store a offers a discount of 10%

Discount = 10% × $45 = $4.5

Amount payable after discount = $45 - $4.5

= $41.5

There is a sales tax of 6%

The total amount payable

Amount of sales tax + Discounted price of rug

Amount of sales tax = 6 % × $41.5

= $2.472

= Discounted amount + Sales tax

= $41.5 + $2.472

=$43.972

Store b

Store a sells their rug for $46

There is a sales tax of 6%

The total amount payable

Store b offers a 10 dollar coupon off for the rug

= $46 - 10

Amount payable after = $36

Amount of sales tax + price of rug(After coupon is deducted)

Amount of sales tax = 6 % × $36

= $2.16

Amount payable by Shawna in Store a = $36 + Sales tax

= $36 + $2.16

=$38.16

Since Shawna has , only $40 to spend, she buys her rug at STORE B

The amount she has left = $40 - $38.16

= $1.84

-----------

Store A

-----------

Price of Rug = $45

Discount = 10% of $45

Discount = 0.1 x $45

Discount = $4.50

Price after Discount = $ 45 - $4.50

Price after Discount = $40.50

Tax = 6% of $40.50

Tax = 0.06 x 40.50

Tax = $2.44

Price after tax = $40.50 + $2.44 = $42.94

-----------

Store B

-----------

Price of the rug = $46

Discount = $10 off

Price after discount = $46 - $10

Price after discount = $36

Tax = 6% of $36

Tax = 0.06 x 36

Tax = $2.16

Price after tax = $36 + 2.16 = $38.16

--------------------

Conclusion

--------------------

If she has only $40 to spend, she should buy from store Bm which cost $38.16 only.

Amount left = $40 - $38.16 = $1.84

Store A

-----------

Price of Rug = $45

Discount = 10% of $45

Discount = 0.1 x $45

Discount = $4.50

Price after Discount = $ 45 - $4.50

Price after Discount = $40.50

Tax = 6% of $40.50

Tax = 0.06 x 40.50

Tax = $2.44

Price after tax = $40.50 + $2.44 = $42.94

-----------

Store B

-----------

Price of the rug = $46

Discount = $10 off

Price after discount = $46 - $10

Price after discount = $36

Tax = 6% of $36

Tax = 0.06 x 36

Tax = $2.16

Price after tax = $36 + 2.16 = $38.16

--------------------

Conclusion

--------------------

If she has only $40 to spend, she should buy from store Bm which cost $38.16 only.

Amount left = $40 - $38.16 = $1.84

B

Have $1.84

46-10=36

36 times .06= 2.16

Total cost 38.16. 36.00+ tax 2.16

$40.00-38.16= $1.84

Have $1.84

46-10=36

36 times .06= 2.16

Total cost 38.16. 36.00+ tax 2.16

$40.00-38.16= $1.84

i think the correct option is the second option....Read More

2 more answers

17 x 256=4352sorry if this is wrong, i'm new.step-by-step explanation:...Read More

2 more answers

For area you just multiply 6 and 13 and you get 78.For perimeter its (2*length)+(2*width) so its (2*6)+(2*13) equals (12)+(26) so the perimeter is 38....Read More

1 more answers

it is c, trust i got your back lolstep-by-step explanation:...Read More

2 more answers

its the second choice.step-by-step explanation: the elements in the range will be 7 less than the elements in the domain....Read More

3 more answers

- Each of the letters of the word COLORADO are written on a piece of pap...
- Ax2 + bx + c, when would you need to bring in zero pairs? Why?...
- Amir is building a birdhouse that looks like a castle. The diagram sho...
- What percent does a lender generally look for when considering the deb...
- An equilateral triangle has a perimeter of 15x + 33x feet. What is the...
- Question 1 A = {1,2,3,4,5) B = {1,2,3} C = {2,3,4} State the set of AU...
- Please help i don't understand it...
- If the tip varies directly with the number of guests, which equation r...
- A regular pentagon has an apothem measuring 20 cm and a perimeter of 1...
- Kayla’s work to find the surface area of a composite solid formed when...