Syou can spend at most $21 on
fruit. blueberries cost $4 per pound and
strawberries cost $3 per pound. you need at least 3 pounds to make muffins.
a. write a system of linear inequalities
that represents this situation.
b. graph the system
c. identify and interpret a solution of the system.

you can just do a.

Other questions on the subject: Mathematics

The correct answers are - Definition, Postulate, Corollary and Theorem.Step-by-step explanation:When we want to prove something, we already know that one thing is already there, pr...Read More
2 more answers
Mathematics, 21.06.2019, puffley
circumference divided by 3.141592654 then timesthe radius twicestep-by-step explanation: circumference divided by 3.141592654 then timesthe radius twice...Read More
1 more answers