If 12 eggs cost $2.04 how much with 18 eggs cost

Answers

The answer to this sum is 
$8.04
If 12 eggs cost $2.04, then figure out how much 1 egg costs. You do that by dividing the total (2.04) by the amount (12) = 0.17. Take that number and multiply by how many eggs (18) and you'll get the total. ($3.06)

(what does hon mean?) The answer is $3.06

Step-by-step explanation:

Firs you have to figure out how much does one egg cost.

So you do 2.04 / 12

which is .17. (You divide it by 12 because, for 12 eggs you need 2.04. So dividing it by 12 will give you the cost of one egg).

Now, you have to figure out how much is the cost of 18 eggs. So doing

18 * 0.17 you will get $3.06. (you multiply it by 18 because you are trying to figure out the cost of 18 eggs. (as the problem says.) So the cost of one egg is .17 cents as we (I) figured out earlier. So doing 18*.17 will give you the cost of 18 eggs.

2.04 divide by 2 = 1.02
2.04 = 12
1.02 = 6
3.06 = 18
18 eggs cost $3.06
12 eggs is $2.04 so half of 12 eggs is 6 so half of 12 eggs would be $1.02 so 18 eggs is $3.06
12 eggs cost 2.042.04/12 = 0.17 per egg

for 18 eggs...
18 * 0.17 = 3.06 <==
1 dozen eggs cost 2.04 and your adding another half dozen so your adding half the price of the dozen egg.
2.04/2=1.02
2.04+1.02=3.06
So 18 eggs costs $3.06

Hope this helps!! :))
If 12 eggs cost $2.04, you need to figure out how much 1 egg cost. In order to do that, you need to divide the cost ($2.04) by the amount of eggs (12):

\frac{2.04}{12} = 0.17

1 egg = 0.17

Now that we know how much 1 egg costs, we need to take that number and multiply it by 18:

0.17 * 18 = 3.06

In this case, 18 eggs will cost $3.06.
The answer is 3.06 because u divide the 2.04 and the 12 and get 0.17
then u multiply that with 18
tada!


Do you know the answer?

Other questions on the subject: Mathematics

You need to include the original coordinates of the triangle to answer this. and how much does it translate (move left right up down)...Read More
1 more answers