Lindsey went to the teacher supply store. she bought 10 white boards for a total of $35 and some posters for $5.40 each. if she spent $51.20 total, how many posters did lindsey buy

Answers

853.3

step-by-step explanation:

The amount used= 13.04- 1.9 = 11.14

Lindsey bought 3 posters.

Step-by-step explanation:

$51.20 - $35 = $16.20

$16.20 ÷ $5.40 = 3 Posters

Lindsey bought 3 posters.

Step-by-step explanation:

$51.20 - $35 = $16.20

$16.20 ÷ $5.40 = 3 Posters

3

Step-by-step explanation:

3

Step-by-step explanation:



Do you know the answer?

Other questions on the subject: Mathematics

Mathematics, 21.06.2019, mjlc2099
#of guests   waitstaff tip10                      1820                      3630                      5440                      7250                      90If the tip varies direct...Read More
1 more answers
Mathematics, 22.06.2019, kayleevilla
step-by-step explanation: ok one would be money, and the other would be refreshments or something similar. if each bag of popcorn is 5.00 and each drink is half of that that means...Read More
2 more answers