An airport restaurant 2 sodas and 4 hamburgers cost $12.00 an order of 4 sides and 2 hamburgers cost $9.00 . how much does one hamburgers cost?

Answers

Let's say the sodas are each $1. If you have purchased 4 sodas it will cost $4. You still have $5 left on your bill. If you have 2 hamburgers left on your bill the amount of each hamburger is $2.50.
Let the cost of soda be s.
Let the cost of hamburgers = h

\begin{cases} &2s + 4h = 12 ----- (1) \\&4s + 2h = 9 ----- (2)\end{cases}

Multiply Equation (1) by 2 :
\begin{cases} &4s + 8h = 24 ----- (1)\\&4s + 2h = 9 ----- (2)\end{cases}

Equation (1) - (2):
\begin{aligned} &6h = 15 \\&h = 2.5 \end{aligned}

1 hamburger costs $2.50

Step-by-step explanation:

Let the cost of one soda be $x

and let the cost of one hamburger be $y

Since, 2 sodas and 4 hamburgers cost $12.00

So,  (2 \times x) +( 4 \times y) = 12

2x+4y = 12

Dividing the whole equation by 2, we get

x+2y= 6 (equation 1)

Now, 4 sodas and 2 hamburgers costs $9.00

 (4 \times x)+(2 \times y) = 9

4x+2y=9 (equation 2)

Substituting the value of 'x' from equation 1 in equation 2, we get

4(6-2y)+2y = 9

24-8y+2y=9

24 - 6y = 9

24 - 9 = 6y

15 = 6y

y = 2.5

So, the cost of one hamburger is $2.5

6?!?!?!??!?!?!?!?!?!?

2.00 cause the pops are 1.25 × that by 4 it's 5.00 add the 4.00 for the burgers and it's 9.00


Do you know the answer?

Other questions on the subject: Mathematics

Mathematics, 22.06.2019, Ramirez72
Yes it is possible to construct a triangle and it will be an isosceles triangle.Step-by-step explanation:The triangle inequality tells that for any triangle, the sum of the length...Read More
2 more answers