Which shows this price as a correct unit price? $3.60 for 4 watermelons.

Answers

35 is an outlier

step-by-step explanation:

b or 2, just plug these equations into your graphing calculator then check the graph to see the image. if it matches up then that's your answer!

Check image and write the letter of the answer

90 cents

Step-by-step explanation: Unit price means the cost per unit, in this case the cost per watermelon. Since we know that it costs $3.60 for 4 watermelons, to find the cost  for 1 watermelon, we need to divide 4 into $3.60 or 4 into 3.60.

4 divides into 36 9 times and 9 x 4 is 36 so we put 36 and the 36 and subtract. Finally, we bring up the decimal point and put a zero in front of it to get 0.9 which means that each watermelon cost 90 cents.

So the unit price is 90 cents per watermelon.

I attached my long division in the image provided.


Which shows this price as a correct unit price?  $3.60 for 4 watermelons.

$0.90

Step-by-step explanation:

You are solving for the price of one watermelon (a unit of watermelon).

What is given to you is the price of 4 watermelons, or $3.60. To solve, simply divide $3.60 with 4:

3.60/4 = 0.90

$0.90 is your answer.

Remember to add the hundredth place value (0), as money goes to the hundredth place value.

~



Do you know the answer?

Other questions on the subject: Mathematics

20step-by-step explanation: assuming you meant there are 24 pounds of apples in each case, if this is not what you meant, correct me so i can you further...Read More
1 more answers
The correct answer is: h(t) = -5t + 500; from the table it is visible that the time difference is 5 seconds; the sign before 500 must be be "+", for we're talking about 500 feet ab...Read More
3 more answers