Of 2 pizza cost $16.22, how much would 6 pizza cost?

Answers

To find the answer you would have to divide 16.22 and 2 which would equal 8.11

16,22 divide by 2 8.11                    8.11 times 6   equals 48.66

Step-by-step explanation:

2 pizza cost $16.22.

1 pizza costs $16.22÷2 which equals $8.11.

1 pizza costs $8.11 
16.22 divided by 2 = your answer. (8.11)
1 pizza would cost $8.11

$48.66

Step-by-step explanation:

I'm not sure but i did $16.22 divided 2 to see what was the price of 1 pizza, which is $8.11 then i did $8.11 times 6 and got $48.66

$48.66

Step-by-step explanation:

16.22÷2=8.11

8.11x6=48.66

6 pizza would cost $48.66



Do you know the answer?

Other questions on the subject: Mathematics

Mathematics, 21.06.2019, teriateria
Writing phrases can help you visulize the problem more clearly than just doing mental math,this can help you get a question right 99.9% than just mental math.I usally write down th...Read More
2 more answers