July 1 beginning inventory 30 units @ $9 per unit 10 purchased 50 units @ $11 per unit 15 sold 60 units 26 purchased 25 units @ $13 per unit calculate the cost of goods sold for july and ending inventory at july 31 using (a) first-in, first-out, (b) last-in, first-out, and (c) the weighted-average cost methods. round your final answers to the nearest dollar. a. first-in, first-out: ending inventory answer 545 cost of goods sold: answer 490 b. last-in, first-out: ending inventory answer cost of goods sold: answer c. weighted-average cost: ending inventory answer cost of goods sold answer

Other questions on the subject: Mathematics

when functions are first introduced, you will probably have some simplistic "functions" and relations to deal with, usually being just sets of points. these won't be terribly usefu...Read More
2 more answers
Mathematics, 21.06.2019, devin3634
Explanation:Rate law says that rate of a reaction is directly proportional to the concentration of the reactants each raised to a stoichiometric coefficient determined experimenta...Read More
1 more answers