Arecipe calls for 350 milliliters of milk. ms. buback has exactly 0.5 liters of milk in her refrigerator. after she makes the recipe, how many liters of milk will she have left?

Answers

800 milliliters

Step-by-step explanation:

we know that

To find out the total amount Kelly drank, add the amount of coffee and the amount of yogurt and convert the result to milliliters.

so

0.5+0.3=0.8 liters

Remember that

1 liter= 1,000 milliliters

so

0.8 liters=0.8*1,000=800 milliliters

500 millilitres

Step-by-step explanation:

I hope it will help you

500 milliliters

Step-by-step explanation:

Dylan has 0.5 liters of water. He needs to find out how many milliliters of water he has so he can complete his science experiment. How many milliliters (mL) of water does Dylan have

1 liter of water = 1000 milliliters of water

0.5 liters of water = x

Cross Multiply

x = 0.5 × 1000 milliliters of water

x = 500 milliliters of water

Therefore, Dylan has 500 milliliters of water

1,000 milliliters are in one liter (hence milli means 1,000). 0.5 liters would be 500 liters. This means 0.5 liters is greater than 400 milliliters.

7

Step-by-step explanation:

0.5 x 7

800ml.
0.5l +0.3l = 0.8l
0.8l= 800ml*
Because to convert l to ml, you have to multiply the number by 1000.
Hope this helps! :3
4a) 1000 milliliters = 1 liter, thus 3 liters = 3 x 1000 = 3000 milliliters.
Thus Ed bought 3000 - 2750 = 250 more water than sports drink.
Therefore, Ed bought 250 milliliters more water than sports drink is True.

4b) Ed bought 3 - 2.25 = 0.75 more water than juice.
Therefore, Ed bought 1.25 liters more water than juice is False.

4c) Ed bought 2.25 liters = 2.25 x 1000 = 2250 milliliters of juice.
Thus, Ed bought 2750 - 2250 = 500 more sports drink than juice.
Therefore, Ed bought 50 milliliters more sports drink than juice is False.

4d) Ed bought 2750 milliliters = 2750 / 1000 = 2.75 liters of sports drink.
Ed bought 2.75 - 2.25 = 0.5 liters more sports drink than juice.
Ed bought 0.5 liter more of sports drink than juice is True.

4e) Ed bought 3000 milliliters of water and 2250 milliliters of juice.
Ed bought 3000 - 2250 = 750 more milliliters of water than juice.
Therefore, Ed bought 75 milliliters more water than juice is False.
3 liters of water=3,000milliliters of water
2.25 liters of juice= 2,250milliliters of juice
2,750 milliliters of sports drinks,

Ed bought 250 milliliters more water than sports drink it is TRUE
Proof 3,000milliliters -2,750milliliters = 250milliliters

Ed bought 1.25 liters more water than juice, it is FALSE
proof  3,000milliliters -2,250milliliters = 750milliliters=0.75l

Ed bought 50 milliliters more sports drink than juice. it is FALSE
proof 2,750 -2,250=500milliliters not 50milliliters

Ed bought 0.5 liter more of sports drink than juice. it is TRUE
proof 2,750 -2,250=500milliliters =0.5l

Ed bought 75 milliliters more water than juice. it is FALSE
proof 3,000-2,250= 750milliliters (not 5 milliliters)

there are 1000 mL in 1 Liter.

0.5 L is then just 500 mL, half of 1000 mL.

then she uses 350mL, so what's left is 500 - 350 = 150 mL.

how many Liters is that?  150/1000 = 15/100 = 0.15 Liters.

150


Step-by-step explanation:

.05 liters is 500 milliliters

500-350=150



Do you know the answer?

Other questions on the subject: Mathematics

Skew lines(segments) are lines(segments) in 3 dimensions that do not intersect the given segment and are not parallel to it.  ae, bf, eg, and fh are your skew segments. ...Read More
1 more answers
given the equation is 8+9z=-6, the first step would be to subtract the 8 from both sides: 8+9z-8=-6-8since 8 minus 8 = 0, this would cancel out the 8. and since -6 minus 8 equals -...Read More
3 more answers
Mathematics, 22.06.2019, diana156
Present age of Dianna is 45 years oldSolution:Let "x" be the present age of DiannaGiven that, In 3 years, Dianna will be 4 times as old as she  was 33 years agoThen: In three years...Read More
3 more answers