a 0.1014 g sample of a purified cho compound was burned in a combustion apparatus and produced 0.1486 g co2 and 0.0609 g of h2o. mass spectrometry analysis revealed that the cho compound had a molar mass of 180 g/mol. what is the molecular formula for this compound?

Answers

It has to be b i hope this
The answers is bad germs in their

C_6H_{12}O_6

Explanation:

Mass of water obtained = 0.0609 g

Molar mass of water = 18 g/mol

Moles of H_2O = 0.0609 g /18 g/mol = 0.00338 moles

2 moles of hydrogen atoms are present in 1 mole of water. So,

Moles of H = 2 x 0.00338 = 0.00676 moles

Molar mass of H atom = 1.008 g/mol

Mass of H in molecule = 0.00676 x 1.008 = 0.00681 g

Mass of carbon dioxide obtained = 0.1486 g

Molar mass of carbon dioxide = 44.01 g/mol

Moles of CO_2 = 0.1486 g  /44.01 g/mol = 0.00337 moles

1 mole of carbon atoms are present in 1 mole of carbon dioxide. So,

Moles of C = 0.00337 moles

Molar mass of C atom = 12.0107 g/mol

Mass of C in molecule = 0.00337 x 12.0107 = 0.04047 g

Given that the compound only contains hydrogen, oxygen and carbon. So,

Mass of O in the sample = Total mass - Mass of C  - Mass of H

Mass of the sample = 0.1014 g

Mass of O in sample = 0.1014 - 0.04047 - 0.00681 = 0.05412 g  

Molar mass of O = 15.999 g/mol

Moles of O  = 0.05412  / 15.999  = 0.00338 moles

Taking the simplest ratio for H, O and C as:

0.00676 : 0.00338 : 0.00337

= 2 : 1 : 1

The empirical formula is = CH_2O

Molecular formulas is the actual number of atoms of each element in the compound while empirical formulas is the simplest or reduced ratio of the elements in the compound.

Thus,  

Molecular mass = n × Empirical mass

Where, n is any positive number from 1, 2, 3...

Mass from the Empirical formula = 1×12 + 2×1 + 16= 30 g/mol

Molar mass = 180 g/mol

So,  

Molecular mass = n × Empirical mass

180 = n × 30

⇒ n = 6

The formula of compound = C_6H_{12}O_6



Do you know the answer?

Other questions on the subject: Chemistry

Chemistry, 21.06.2019, brapmaster764
solution:This is an example of a binary salt. A binary salt is composed of one cation (+ charged ion) and one anion (- charged ion). Cations are usually elements of first group of...Read More
3 more answers
Only one reactant yields 2 or more products. meaning you will only have 1 product and it will break down into 2 or more products. eg. h2o -> h2 + o2...Read More
1 more answers
Chemistry, 22.06.2019, kevinh2683
To answer this item, we assume that the air is an ideal gas, such that it behaves following the ideal gas law,    PV = nRTIf all else are equal in two systems, comparison of the re...Read More
2 more answers
Chemistry, 22.06.2019, jonmorton159
Answer : The rate law for the overall reaction is, Explanation :Rate law : It is defined as the expression which expresses the rate of the reaction in terms of molar concentration...Read More
3 more answers
Chemistry, 22.06.2019, ceciliaxo
Option (a) is the correct answer.Explanation:When a substance releases energy, it means, that the energy of molecules is now being transferred either into the atmosphere or to the...Read More
2 more answers
possibly, yes.explanation: the amount of sugar you take in is dangerously high, risk of heart disease, high risk of diabetes, and etc....Read More
3 more answers